Aksaray Üniversitesi
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
Fakültemiz, Engelsiz Üniversite Ödüllerinden Mekanda Erişilebilirlik Turuncu Bayrak, Eğitimde Erişilebilirlik Yeşil Bayrak ve Sosyo-kültürel faaliyetlerde erişilebilirlik Mavi Bayrak Almaya Hak Kazandı

YÖK tarafından düzenlenen “2022 Engelsiz Üniversiteler Ödülleri” sahiplerini buldu. Üniversitelerde engelsiz bir ekosistemin oluşturulmasını teşvik etmek amacıyla gerçekleştirilen 2022 Yılı Engelsiz Üniversiteler Ödülleri için bu yıl 114 Üniversitemizden toplam 1074 başvuru yapılmıştır. 34 panelist tarafından yapılan değerlendirme sonuçlarına göre; 84 üniversite toplam 384 bayrak almaya hak kazanmıştır. Bu bayraklardan 226’sı ‘mekanda erişilebirliğe’ verilen ‘turuncu bayrak’, 105’i ‘eğitimde erişilebilirliğe’ verilen ‘yeşil bayrak’ ve 53’ü de ‘sosyo-kültürel faaliyetlerde erişilebilirliğe’ verilen ‘mavi bayrak’ olmuştur.
 

Fakültemiz TURUNCU BAYRAK (Mekanda Erişilebilirlik), YEŞİL BAYRAK (Eğitimde Erişilebilirlik), MAVİ BAYRAK (Sosyo-Kültürel Faaliyetlerde Erşilebilirlik) almaya hak kazanmıştır.

Mekânda Erişilebilirlik (Turuncu Bayrak): Açık, yarı açık ve kapalı alanların engelli bireylere yönelik düzenlenmesine ilişkin kanun, tüzük, imar planları, yönetmelik hükümleri, TS 9111 ve farklı uluslararası standartlar gözetilerek, fen, sağlık ve çevre şartlarına uygunluk açısından belli bir düzeyde gayret gösteren üniversitelerimize Turuncu Bayrak verilir.

Eğitimde Erişilebilirlik (Yeşil Bayrak): Engelli öğrencilerin doğal eğitim haklarının nitelikli olarak gerçekleşmesi için, verilen eğitimlerin çeşitli aşamalarında belli bir düzeyde destekleyici bilgi, belge, ders araç ve gereçlerini sağlayan üniversitelerimizde yapılan çalışmaları desteklemek ve teşvik etmek üzere Yeşil Bayrak verilir.

Sosyo-Kültürel Faaliyetlerde Erişilebilirlik (Mavi Bayrak): Engelli öğrencilerimizin sosyal ve kültürel faaliyetlere erişimleri ve etkin katılımlarına yönelik alınmış olan tedbirleri ve hizmetleri desteklemek ve teşvik etmek üzere bu konuda belli bir düzeyde gayret eden üniversitelerimize Mavi Bayrak verilir.

Ayrıca; Üniversitemiz başvuruda bulunduğu 15 (onbeş) biriminde TURUNCU BAYRAK, 5 (beş) biriminde YEŞİL BAYRAK, 9 (dokuz) biriminde ise MAVİ BAYRAK alarak toplam 29 ödül ile Engelsiz Üniversite Bayrakları kategorisinde Türkiye birincisi olmuştur.
Üniversitemizin başarılarının devamını diliyoruz.

YÖK sayfasındaki ilgili habere erişmek için tıklayınız.